Home / SEO Dersleri / Yoast Seo

Yoast Seo

Yoast Seo Internet kullanıcıların yakından tanıdığı bir eklenti çeşididir. WordPress için hazırlanmış olan bu seo eklentisi sayesinde yazılara, arşivlere ve etiketlere seo ayarları yapılabilmektedir. Yoast seo ayarları, manuel ya da otomatik olarak sayfanın başlık kısmını, açıklana kısmını ve url ayarlarını yapmaya olanak sağlamaktadır. Yoast seo eklentisi arama motorlarındaki sıralama için oldukça önemlidir.

Yoast Seo Ayarları Yapım Aşaması 

Eklentisine sahip olmak yeterli değildir. Bu eklentinin yapılandırılmasına dair bilgiye de sahip olmak gerekmektedir. Yoast seo eklentisinin kullanıcılara sunduğu özellikler arasında; arama motoru optimizasyonu, rss optimizasyonu, 404 sayfa yönlendirmesi, xml site haritaları, sosyal medya entegrasyonu, özelleştirilebilen başlık ve sayfa analizi bulunmaktadır. Yoast seo ayarları yapmadan önce  seo eklentisi yüklenmelidir. Eklentiler bölümünden yeni ekle butonu seçilerek yoast taratılır. Hemen yükle ve daha sonra etkinleştirir adı altında iki buton ekrana çıkmaktadır.

Bu butonlara tıklayarak kurulum gerçekleştirilir. Dashboard alanında bir işlem yapmaya gerek yoktur. Bu alanda seo ilgili problemler ve bildirimler gösterilmektedir. Diğer bir sekme olan features sekmesine geçilir. Bu sekmeye tıklandığında ekranda onaylama seçenekleri sunulan bir sayfa karşımıza çıkmaktadır. Bu alanda seo analysis, readability analysis, cornerstone content, text link counter, xml sitemaps, admin bar menu ve security alanları aktif hale getirilmelidir. Bir sonraki sekme webmaster tools sekmesidir. Bu sekmeden yandex,google gibi yönetici araçlar doğrulanmaktadır. Search appearance sekmesinden uygun görülen ayarlar yapılmaktadır. Yoast seo yapılandırma aşamasında yapılan tercihler sitenin rahat kullanılabilirliği açısından çok önemlidir.

Yoast Seo Eklentisinin Yararları 

WordPress kullanıcıların arama motoru optimizasyonu için en çok kullandıkları eklenti yoast eklentisidir. Tüm yazılar, kategoriler, eklentiler arama motorlarında uygun şekilde yer alması içint seo eklentisi oldukça önemlidir. Sitenin arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırmak  seo sayesinde gerçekleştirilir.  Ayarları her siteye göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Siteye uygun seçenekler tercih edilip seo yapılandırılması gerçekleştirilir. Yoast seo ayarlarının siteye uygun halde etkinleştirilmesi sonucu arama motorlarındaki etkinliği de artacaktır. Siteye ulaşım bu sayede kolaylaşmaktadır.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Backlink Nedir? Nasıl Alınır? Yükselmeye Yardımcı Olur Mu?

 

Yazımıza oy vererek destek olun.

Bir önceki yazımız olan SEO Fiyatları Neye Göre Değişkenlik Gösterir En Doğru Fiyat Nedir? başlıklı içeriğimiz SEO hakkında bilgiler verilmektedir.

About editor

Check Also

Google Search Console Nedir? Site Nasıl Eklenir? Sitemap Gönderme

Google Search Console web sitelerinin tanıtılması ve sitelerin performans ölçümlemesi yapmasına olanak sağlayan bir servistir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir