Home / Wordpress SEO Eklentileri / WordPress Nedir?

WordPress Nedir?

WordPress genel kavramlarıyla içerik yönetim sistemi olarak adlandırılmaktadır. Web sayfası tasarlamak isteyen kişiler anahtar kelime seçerek işe başlarlar. Seçilen anahtar sözcüğün kullanıldığı metin komple içerik olarak, anahtar sözcük sayesinde görüntülenmektedir. Kullanılan anahtar sözcük sayesinde bu metinler kullanıcılara görünmektedir.

Siz bu içerik ile ilgili her hangi bir düzeltme, değiştirme, silme, boyut küçültme, metin ekleme,  resim ekleme gibi işlemlerinizi bu WordPress nedir? Kısa ve anlaşılabilir tanımı ile WordPress, internet üzerinde site oluşturmak isteyen kullanıcılar için tasarlanmış, bu siteyi kolayca kurmanızı sağlayan, gerektiğinde gerekli değişiklik ve düzeltmeleri yapabilme imkânı sağlayan bir paneldir.

WordPress Hakkında Genel Bilgiler

WordPress Nedir? Matt Mullenweg isimli bir kullanıcı tarafından 2003 yılında oluşturulmuştur. Zaman içerisinde de dünya genelinde ve en çokta bloggerların kullandığı bir yapıya dönüşmüştür.

WordPress kendi ekseninde PHP adı verilen programlama dilini kullanır. Diğer yandan da oper source adını verdiğimiz açık kaynak kodlaması yöntemini aktif olarak kullanmaktadır.  WordPressi kullanmak ücretsizdir ve herhangi bir deneme benzeri süre verilmemiştir. İnternet üzerinde web sitesi kurmak isteyen her kişi bu yapıyı kolaylıkla tercih edebilir.  WordPress en güncel haliyle 4.8.2 sürümüne kadar piyasada bulunmakta ve kullanıcılarına hizmet vermektedir.

WordPress Nasıl Kullanılır?

İlk başlarda blog sitelerinin ilgisini çekse de şuan online haber siteleri, yemek tarif siteleri, forum siteleri, e-ticaret siteleri gibi kullanım alanı oldukça yaygınlaşan wordpress, çok kolay bir kullanım sistemine sahiptir. İki ana düzenleme seçeneğine sahip olan bu sistem, yazılar ve sayfalar isimleriyle bilinmektedir.  Sayfalar kısmı, sitenin sabit bulunan bölümlerinin yer aldığı giriş, hakkında veya iletişim gibi kalıcı olan kısımdır. Yazılar bölümü ise, sürekli güncellenebilen, yeni metinlerin eklenebildiği, değişikliklerin yapılabildiği kısımlardır. Linklere tıklayarak içerikleri görebilir, sizde buradan gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Wordpress Site Adı Değiştirme

WordPress Google ile yakın bir pozitif ilişki halindedir. Bu yakın özellik sayesinde eklediğiniz her yazı veya yeni bir giriş, google tarafından kısa sürede indekslenerek algılanır ve çok kısa bir sürede hedef kitleye ulaşmayı başarır. Sizde kullanım alanını kendinizin belirleyeceği bir site yapmak istiyorsanız, wordpress bu konuda sizin bir numaralı yardımcınız olacaktır. WordPress sayesinde bir an önce kendi sitesini yaratabilir ve çok kısa bir zamanda kendi hedef kitlenize ulaşmayı sağlayabilirsiniz.

Yazımıza oy vererek destek olun.

Bir önceki yazımız olan WordPress Para Kazanma başlıklı içeriğimiz para kazanma ve WordPress Para Kazanma hakkında bilgiler verilmektedir.

About editor

Check Also

WordPress Nasıl Kurulur

Sadece ülkemizde değil dünyanın birçok noktasında en çok tercih edilen internet sitesi alt yapısı WordPress ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir