Home / SEO Blog / SEO Terimleri Sık Kullanılanlar Sözlüğü

SEO Terimleri Sık Kullanılanlar Sözlüğü

SEO kurallarının, web site ve arama motorları konusunda ne kadar önemli olduğuna önceki yazılarda değinmiştik. Bu kavramı daha iyi anlamak adına, alt kategorilerinde yer alan kavramları da iyi bilmeniz gerekiyor. Bilmeniz gereken kelimelerden oluşan SEO sözlüğü sizin için tek başlık halinde toplandı. Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda, aklınızda soru işareti oluşturan tüm kavramları bulabileceksiniz. Öyleyse yazıya geçelim.

SEO sözlüğü içerisinde yer alan sözcükler

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • Site içi SEO nedir?

İngilizce de On Page SEO olarak adlandırılmaktadır. Site içi SEO kavramı, sitenin belli bir yerinde değil tamamında düzenleme yapılması anlamına gelmektedir. SEO kuralları kapsamında yapılan bu düzenleme sonucu hem sitenin kalitesi artar. Hem de kullanıcılar daha rahat bir şekilde gezinme imkanı elde eder.

Site içi SEO kapsamında, başlıktan başlayıp en ince kodlamalara kadar düzenleme yapılmaktadır. Sitenin özünü bu oluşturmaktadır. Hatasız kodlamalar, arama motorları tarafından daha rahat indeksleme gibi tüm uygulamalar bu düzenlemeye göre ortaya çıkmaktadır.

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • Başlık bölümü nedir?

Orijinal karşılığı, kodlama dilinde title olarak geçmektedir. Bu bölüm yazının ana kısmıdır. İlk başta yer alan başlık kısmıdır. Arama motorlarında bir bilgi aratıldığında, ana ekranda yazı başlıkları listelenmektedir. Kullanıcılar bu başlıkları okuyup, çekici bulduklarını okumak istemektedir.

Bu nedenle başlığın dikkat çekici olması ve insanlarda okuma isteği uyandırması oldukça önemlidir. Uzun ya da gereğinden kısa başlıklar, okuyunca tatmin etmeyen başlıklar ziyaretçi kazanamaz. Bu nedenle yazınızda öyle bir başlık kullanın ki, insanlar diğer yazılar içerisinden sizi seçsinler. Bu şekilde ziyaretçi sayınız her geçen gün artmaktadır.

Uyarı: Başlık yazarken, çok uzun olması demek ana sayfada tamamının görünmemesi demek. Bu nedenle başlık yazarken 55 karakteri aşmamanız gerekmektedir. Bu şekilde başlığınızın tamamı görünecektir.

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • Meta açıklama bölümü nedir?

Meta açıklama bölümü, başlıktan sonra gelen en önemli bölümdür. Bu kısmın orijinal karşılığı Meta Description olarak geçmektedir. Fotoğraftaki kısımdır.

Burası arama motorlarında, konu aratıldığında başlığın hemen altında görünen kısımdır. Bu da demek oluyor ki, insanlar başlığa baktıktan sonra bu kısmı okumaktadır. Buranın kısa, öz ve güzel bilgilerle donatılması yazıya tıklanma ihtimalini arttıracaktır. Bu kısım SEO uyumlu olduğunda, siteye daha çok ziyaretçi çekecektir. Çok fazla yazdığınızda, bu bölümü taşırmış olacağınız için tamamı okunmaz. Buranın 160 karakter olması ideal olacaktır.

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • Robots xtx dosyası nedir?

Bu dosya arama motorları için en önemli kısımlardan biridir. Sitenizi arama motorlarında göstermeden önce, burada yer alan kodlanmış bilgileri baz alır. Bu kısımda, nerelerin yayınlanacağı, nelerin yayınlanmasını istemediğiniz gibi bilgiler yer alır. Bu şekilde arama motorları örümcekleri, siteyi gezdiğinde burayı baz alarak yayınlama yapacaktır.

Bazı siteler bu kısmı otomatik olarak oluşturmaktadır. Bunlara WordPress, Joomla örnek gösterilebilir. Aynı zamanda, bu kısımda yayınlanmasını istemediğiniz bölümleri belirtebilirsiniz. Bu nedenle bu alanı iyi bilmek gerekiyor.

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • Site haritaları nedir?

SEO sözlüğü içerisinde yer alan orijinal adı sitemap olarak bilinmektedir. Sitenizde yer alan tüm yazıların linkleri bu harita içerisinde yer alır. Ve siz yazdıkça bu harita güncellenir. Sayfanın site haritasının olmaması demek, büyük bir kayıptır. Arama motorlarının gözünde büyük bir değer kaybı demektir. Bu nedenle web siteniz varsa, site haritası mutlaka olmalıdır.

Bu haritaların en temel görevi, arama motorlarının işini kolaylaştırmalarıdır. Arama  motorları yazıları incelemek için siteye geldiklerinde eğer harita varsa, robots.xtx dosyası gibi aynı şekilde buna da bakarlar. Ve bu şekilde daha kolay bir şekilde sitenin indekslenmesini sağlarlar. Ana sayfada ilk sayfada yer vermeleri için, bu harita önemli bir izlenim oluşturur.

 • SEO uyumlu olan içerik nedir?

İçeriğin SEO uyumlu olması demek, arama optimizasyonu yapılması demektir. Yani içeriğin arama motorlarına uygun hale getirilme süreci. Bu bölümde içeriğin arama motorları uyumlu olması için, bazı etkenler bulunmaktadır. Bunların en başında içeriğin kaliteli olması gerekmektedir. Arama motorları ziyaretçilere bilgi vermeyen, özgün olmayan ve kalitesiz içerikleri ilk sıralara çıkarmaz. Kaliteli içeriğin alt kategorilerinden bir tanesi özgün içeriktir. Buna biraz değinmemiz gerekiyor.

Özgün içerik, alıntı ve kopya olmayan, başka sitelerden direkt alınmamış olan içeriklerdir. Arama motorları yazılarınızı incelemeye aldığında bu noktaya oldukça dikkat etmektedir. Yani yazınızı yazarken şuna dikkat edin ve kendinize şu soruyu sorun. Diğer sitelerdeki yazılardan farkı ne, insanlar bu yazıyı okuduğunda gerçekten işe yarayacak mı? Bu soruya olumlu yanıt verebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir.

SEO uyumlu içerikte diğer önemli kavram, anahtar kelimelerdir. Doğru anahtar kelimeler tercih ettiğinizde, insanlar arama yaptıklarında sizin yazınızda ana ekranda görüntülenir. Bu da daha çok ziyaretçi anlamına gelmektedir.

Diğer önemli nokta, alt başlıklar. SEO uyumlu içeriğin en önemli noktalarından bir tanesi budur. Yeterli sayıda oluşturulan alt başlık, kullanıcıların okumasını kolaylaştıracaktır. Bu da insanların sitenizde kalmasına etki edecektir. Arama motorları bu noktaları çok önemsemektedir. Genel ve yüzeysel olarak bazı noktalara değindik. Bu noktalara dikkat ettiğinizde, içerikleriniz SEO uyumlu hale gelecektir.

 • Anahtar kelime spamları nedir?

SEO sözlüğü içerisinde anahtar kelime spamları yer almaktadır. Orijinal dilinde Keyword Stuffing olarak geçmektedir. Zaman zaman başınıza gelebilir. Bu anlamsız anahtar kelimelerin, çok fazla kullanılması anlamına gelmektedir. Bazı sitelerde yazıları okurken, bu görüntülere rastlamışsınızdır.

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • Meta etiketler nedir?

Meta etiket diğer adıyla Meta tag olarak geçmektedir. Bu etiketler, sitelerin arama motorlarına karşı tanıtılması aşamasında kullanılır. Yazı içeriklerinde bu kodlamalar yer alır. Örnek verecek olursak title etiketi bunlardan biridir.

 • Site dışı SEO nedir?

Site dışı SEO kavramı, SEO sözlüğü içerisinde bilmeniz gereken kavramlar arasında yer alır. Hatta en önemlilerinden biridir. Site dışında sitenin değerini yükseltip, tanınmışlığını ve  kalitesini arttıran çalışmalara denmektedir.

Bu çalışmalara örnek verecek olursak:

Site için verilen linkler, yapılan reklam çalışmaları bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Bu çalışmalar doğrultusunda, sitenizin etkileşimi artar. Ve ziyaretçi sayısında ciddi bir artış olur. Bu nedenle site dışı SEO çalışmalarını yapmaya özen göstermeniz gerekiyor.

 • Arama sonuçlarında çıkan sayfalar nedir?

Arama sonuçlarında çıkan sayfalar SEO kurallarına uygun sayfalardır. Arama motorunda bir bilgiyi arattığınızda çıkan sayfaların tamamına bu kavram içerisinde yer verebiliriz.

Uygun içerikler, ilk sayfada görüntülenir. İlk sayfada görüntülenmek demek, yoğun takipçi trafiği demektir. Web siteleri bu sayfada görünmek için birbiriyle yarışmaktadır.

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • Backlink nedir?

Backlink, SEO uyumlu olmanın ve ziyaretçi çekmenin altın kavramlarından bir tanesidir. Bu kavram nedir? Neden önemlidir? Backlink kavramı, dışarıda başka bir sitenin sizin sitenize link vermesi anlamına gelmektedir. Böylece güçlü bir site bunu yapıyorsa, o sayfanın ziyaretçileri sizin sayfanıza gelecektir.

Bu da demek oluyor ki, doğru bir şekilde yapılan backlink, takipçi sayısının artmasına yardımcı olmaktadır. Daha da önemlisi, arama motorları bu linklere oldukça önem vermektedir. Bu linkleri tespit ettiğinde, sitenizi değerli görüp ilk sayfalarda çıkmanıza yardımcı olacaktır.

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • Sitenin domain değeri nedir?

Bu sitelerin değerini ön plana çıkarmaktadır. Site domain değerleri her sitenin farklıdır ve 0-100 arasında değişmektedir. Yeni açılan bir site en baştan başlamaktadır. Bu nedenle domain değeri 1 olmaktadır. Zamanla üstüne koydukça bu değer yükselmekte ve sitenin gerçek değerini ortaya koymaktadır.

Sitelerin domain değerini bazı kriterler belirlemektedir. Sitenin SEO uyumlu olup olmama durumu ve site için verilen linkler bunların en önemlileridir. Bu da demek oluyor ki, bu noktalara ne kadar dikkat ederseniz domain değeri de o kadar yüksek olacaktır.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Tanıtım Yazısıyla Google’da Sıralama Yükselmek

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 

 • Sayfanın var olan otorite değeri nedir?

Bu analiz sistemi Moz tarafından geliştirilmiştir. Bazı analizler sonucunda rakamsal değerlere ulaşmaktadır. Ve bu da sayfaların arama motorlarındaki izlenimini etkilemektedir.

Sayfaların belli bir otorite değeri vardır. Bu değer de domain değeri gibi 0 ve 100 arasında yer almaktadır. Sayfanın ve yazının kalitesi arttıkça bu değer yükselmektedir. Bu kaliteyi en başta SEO uyumlu içerikler belirlemektedir. Sonrasında ise yazı içinde verilen linkler etkili olmaktadır. Güçlü ve otoriter sitelere verilen linkler sonucu, bunu iyi ayarladığınızda sayfanın otorite değeri de aynı şekilde yükselecektir.

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • Trust Flow değeri nedir?

Bu da yukarıdakine benzer ve tam tersidir. Majestic yapımı olan bu skor analizinin, Türkçe karşılığı güven puanı anlamına geliyor. Sitenin ne kadar güven verici olduğunu buradan anlamak mümkün.

Peki bu güven puanı neye göre belirlenir? Burada güçlü sitelerden ne kadar çok link aldığınız önemlidir. Otoriter sitelerin verdiği link, bu değeri yükseltmektedir. Trust Flow değeri rakamlarla gösterilmektedir. 0 ve 100 arasında değişiklik göstermektedir. Bu değer arttıkça yazının, güven skorunun arttığını söyleyebiliriz.

 

 • Citation Flow nedir?

Bu kavramın Türkçe karşılığı dilimizde, alıntı ya da aktarma anlamına gelmektedir.SEO sözlüğü içerisinde bazı puan sitemleri olduğunu söylemiştik. Bu da onlarla benzerlik göstermektedir. Bu puan analiz sistemi, diğerleri gibi 0 ve 100 puan arasında farklı değerlere sahip olmaktadır. Bu puanı belirleyen, sitenize verilen linklerdir.

Siteniz ne kadar çok link alırsa, o kadar yüksek puan almışsınız demektir. Tabi  bu sitelerin otoritesi oldukça önemlidir. Sizin sitenize göre otoriter olan sitelerde bu durum geçerlidir.

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • Google dance nedir?

Google dance kavramını bilmeseniz bile sıklıkla başınıza gelmiş bir durumdur. Siteler, zaman zaman ani güncellemelerle karşı karşıya kalır. Bu güncellemeler sitelerin dalgalanmasına neden olur ve bu durum Google dance olarak isimlendirilir. Bu dalgalanma sonucunda sitelerin, sıralamaları da değişiklik göstermektedir.

Özellikle bu dalgalanmalar, son yıllarda daha çok artmaya başlamıştır. Bu da son yıllarda güncellemelerin arttığını göstermektedir.

Hatırlatma: Sıralamayı etkileyen önemli faktörlerden biri de doğal olmayan yollarla link alımları. Bu alımlar doğal değilse ve fark edilirse, arama motorları tarafından ceza almaktadır. Ve en gerilere düşmektesiniz. Hatta web sitenizin engellenmesine kadar gidebilir. Bu nedenle, web site üzerinde her ne yaparsanız yapın doğal olmasına dikkat edin! Arama motorları her şeyin farkında ve bu noktalara oldukça dikkat etmektedir.

 • Sandbox cezası nedir?

Arama motorlarının, bazı ihlaller sonucunda web sitelerine verdiği bazı cezalar vardır. Bunlardan bir tanesi de SEO sözlüğü içerisinde kendine yer bulmuş olan Sandbox cezasıdır.  Bu ceza Google arama motoru tarafından verilmektedir. Peki bu cezanın verilme nedeni nedir?

Google, bazı sahtelikler sonucunda bu cezayı vermeyi uygun görmektedir. Web site sahipleri bazen, gayri resmi yani doğal olmayan şekillerde, yükselmeye gidebiliyor. Sitelerde görülen bu yükselmenin doğal yollardan olmadığı, Google’nin gözünden kaçmıyor. Ve bunun sonucunda da ceza kaçınılmaz! Bu yanlış yola başvuran hesap, Sandbox cezası ile karşı karşıya kalıyor.

Bu ceza ile birlikte, web sitenin tüm yazıları ana ekrandan kalkar. Ve bu ceza yok olana kadar ne site ne de herhangi bir yazısı arama motorlarında görünmez. Bu cezanın detayına Webmaster Tools’a girerek öğrenebilirsiniz. En azından cezanız kalktıktan sonra, bir daha aynı ceza ile karşı karşıya kalmazsınız.

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • Filtre ne demek?

SEO sözlüğü içerisinde filtre kavramını da duyabilirsiniz. Bu kavram, yukarıda bahsettiğimiz Sandbox cezası öncesinde web sitelere verilen cezadır. Bunun sonucunda yukarıdaki ceza gibi bir bildirim mesajı almazsınız. Peki bu cezayı neden alırım? Gereğinden fazla ya da planlı bir şekilde alınmayan linkler temel ceza nedenleri arasında yer alır. Aynı zamanda bazı içerikler üst üste yayınlanmaktadır. Bu tekrarlar da aynı şekilde, bu cezayı almanıza neden olmaktadır.

Bu cezayı aldığınız da yukarıdaki ceza gibi Google tarafından herhangi bir bildirim almazsınız. Ancak anlamanızın yolu site ziyaretçi sayınızı incelemenizdir. İnceleme yaptığınızda, ziyaretçi trafiğinizde çok ciddi bir azalma görüyorsanız bu cezayı aldığınızı düşünebilirsiniz.

SEO ile alakalı ekstra kavramlar

Bu başlık altında bahsedeceğimiz kavramları direkt SEO ile alakalı kavramlar arasında alamayız. Ancak bağlantılı kavramlar olduğu için bilmeniz gerekmektedir.

 • Google botları

Aynı zamanda Google örümcekleri olarak da adlandırılmaktadır. Bu botlar, yazıların indekslenmesinde ve sitelerin ana sayfa üzerinde görüntülenmesini sağlar. Aynı zamanda sitenizi inceleyerek, yapılması gereken bir işlem varsa onlar ile ilgilenirler.

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • Webmaster

Bu kavram, master kelimesinden gelmektedir. Bu kelimenin anlamı uzman demektir. Bu kapsamda baktığımızda, web master, web alanında uzman kişi anlamına gelmektedir. Bu kişiler, size web alanında her şekilde yardım eder. Bu da SEO alanında daha profesyonel bir sitenizin olmasına yardımcı olur.

Eskiden web site açmak ve ilk sıralara yükselmek oldukça kolaydı. Belli başlı kurallara dikkat etmeniz durumunda, amacınıza kısa sürede ulaşabiliyordunuz. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte, web siteler hızlı bir gelişim göstermeye başladı. Bu da SEO kurallarının her geçen gün zorlaşmasına neden oldu. Arama motorlarında ilk sıralarda çıkma isteği, ciddi bir rekabet ortamı oluşturdu. Aynı zamanda yapacağınız en ufak hata, sitenizin sonu olabilmektedir. Hal böyle olunca, web site alanında bir uzman yardımıyla yükselmenin daha faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle webmaster eşliğinde yükselmek, sizlere kolaylık sağlayacaktır.

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • WordPress

İnternet sitesi oluşturmak için, bazı içerik yönetim sistemleri bulunmaktadır. Bunlardan SEO açısından en kolay kullanılabilir olanlarından biri WordPress olarak karşımıza çıkıyor. Açık kaynak kodlu olması ve kullanılabilir olması, bir çok kişi tarafından tercih edilmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda, oldukça işlevsel eklentiler sunmaktadır. Bu eklentiler de SEO açıdan, hata yapmamanıza yardımcı olmaktadır.

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • Joomla

Yukarıda bahsettiğimiz sistemle benzerlik göstermektedir. WordPress sonrası hangi web site oluşturma sistemi tercih edilmelidir derseniz, Joomla bu alanda iyidir diyebiliriz. Aynı şekilde açık kaynak kodlu olması nedeniyle ve kullanışlılık açısından tercih edilmektedir. Bunda da SEO alanında işinize yarayacak eklentiler bulunmaktadır. Bu durumda da bir çok kullanıcı kazanmaktadır.

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • Adsense sistemi

Bir çok bloggerin amacı sitelerine reklam vererek, bu reklamlar üzerinden para kazanmaktır. Adsense, Google tarafından sunulan en iyi reklam aracıdır. Görüntüleme ve tıklama başına reklamlar üzerinden gelir kazanmanıza yardımcı olmaktadır.

Web siteniz belli bir aşamaya geldikten sonra, Adsense başvurusu yapabilirsiniz. Ve bunun sonucunda Google örümcekleri sitenizi incelemeye alır. Bu inceleme sonucunda sitenizin reklam alıp alamayacağına karar verirler. Kötü ve az içerikli siteler genellikle reddedilmektedir. Onaylanırsa, reklamlardan para kazanabilirsiniz.

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • Adwors sistemi

Adwors sistemi de reklam verme üzerine oluşturulmuş bir sistemdir. SEO sözlüğü içerisinde yer almasa bile, web sitenizin tanınmasına yardımcı olabilirsiniz. Yeni açılmış bir siteniz varsa ya da yeterince takipçi sayısına ulaşamadıysanız, bu reklamlar tam size. Adwors reklamları aracılığı ile, arama motorlarında reklam alanlarında görüntülenirsiniz. Bu da daha fazla takipçi ve aynı zamanda tanınmışlık anlamına gelmektedir.

SEO aşamasında önemini kaybeden kavramlar

Eskiden SEO açısından oldukça önemli olsa da değer kaybeden bazı kavramlar bulunmaktadır. Bu kavramlar eski değerini yitirse bile, duyduğunuz da bilmeniz faydalı olacaktır. Bunlar:

 • Meta keywords

Bu terimin Türkçe karşılığı meta anahtar kelimedir. Başlık ve meta açıklama bölümü günümüzde oldukça önemlidir. Meta keywords da aynı şekilde, eskiden önem arz etmekteydi. Bu kısım yazı içerisinde yer alan tüm anahtar kelimeleri içermekteydi. Günümüzde ise daha gelişmiş bir yapının oluşmasıyla beraber, bu uygulama önemini kaybetti.

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • Pagerank değeri

Kısaltılmış şekli PR olarak bilinmektedir. Pagerank değeri, Google’nin ilk kurulduğu sıralarda ciddiye aldığı ve değerlendirme yaptığı bir sistemdir. Her siteye verilen bir Pagerank değeri vardı. Bu değer yükseldikçe sitenin kalitesinin arttığını söyleyebilirdik. Bu değerin yükselmesinin en büyük avantajı ise, arama motorlarında bu sitelerin ilk sıralarda çıkmasına olanak tanınmasıydı. Bu değerin yükselmesinde özellikle, otoriter sitelerden alınan linkler oldukça önem taşımaktaydı. Günümüzde ise daha farklı analizler yapılmaktadır ve bu terimin önemi yok olmuştur.

 • Pagerank güncellemesi

Önceki dönemlerde sürekli güncelleme gelmekteydi. Özellikle üç aylık sürelerle bu güncellemeler yapılmaktaydı. Ancak son zamanda, bu güncellemeler yapılmamaktadır ve bu konuda bir haber yoktur.

seo terimleri sik kullanilanlar sozlugu

 • Link değişim uygulaması

Önceki zamanlarda, siteler arasında link değişimi olanağı vardı. Kendi değerinizle aynı olan bir web site ile, link değişimi yapabiliyordunuz. Bu değişimler de arama motorları tarafından olumlu olarak algılanmaktaydı. Bunun sonucunda ise bu web siteler  arama motorlarında ilk sıralara çıkmaktaydı. Ancak günümüzde, bu sistem eski değerini kaybetmiştir ve artık otoriter siteler bu alanda daha aktif olarak görülmektedir.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Yoast Seo

Sonuç

Bu yazıda SEO sözlüğü içerisinde yer alan terimler hakkında detaylı olarak bilgi verdik. Hem SEO kavramları hem de SEO ile bağlantılı olan kavramları artık biliyorsunuz. Bu konu hakkında detaylı olarak bilgi edinseniz de bir uzmandan yardım almak, web sitenizin geleceği için faydalı olacaktır.

Umarım yazımız, aklınızdaki soru işaretlerini gidermiştir. Sonraki konuda görüşmek dileğiyle.

 

SEO terimleri, web site sahiplerinin ziyaretçilerine daha faydalı bir hizmet sunmalarında ana araç olan SEO’nun daha iyi kavranabilmesi adına bilinmesi gereken ayrıntılardır. SEO ile ilgilenen ve web sitesini Google’da üst sıralara taşımak isteyenler bazı terimlerle sık sık karşılaşırlar. İngilizce olan bu terimlerin ne anlama geldiklerini bilirsek, ne amaçla kullandığımızı daha iyi anlarız.

SEO’yu sıfırdan öğrenmeye başladıysanız bu terimler size oldukça faydalı olacaktır. Sık karşılaşılan ve tüm site sahiplerinin bilmesi gereken terimleri sizler için daha basit ve anlaşılır hale getirdik. Kolaylıkla kavrayabileceğiniz ve herhangi bir yerde gördüğünüzde yabancılık çekmeyeceğiniz şekilde açıklamaya çalıştığımız SEO terimleri ise şöyle;

SEO Terimleri

SEO : Search Engine Optimization / Arama Motoru Optimizasyonu (AMO)

On Page Seo : Site içi SEO, sayfa bazlı SEO çalışmalarıdır. Web sitenin tasarımından kod yapısına, linklerinden görsellerine, içeriklerinden mobil uyumluluğuna kadar birçok kritere değinen ayrıntılı çalışmaların bütünüdür.

Off Page Seo : Site dışı SEO çalışmalarıdır. Farklı sitelerden alınan backlinkler, sosyal medya çalışmaları, tanıtımlar gibi tüm davranış ve paylaşımlar site dışı SEO kapsamına girmektedir.

White Hat SEO : Doğal yollarla, arama motoru dostu olarak yapılan etik SEO çalışmalarıdır. Arama motoru algoritmalarına uygun olarak yapılır.

Black Hat SEO : Agresif davranışlarla yapılan SEO’dur. Arama motorlarını aldatmaya yönelik yapılan çalışmalarla etik olmayan şekilde sıralama yükselme işlemidir.

Link : İnternet kullanıcılarını online olarak farklı sayfa veya sitelere yönlendirmeye yarayan, tıklanabilir metinlerdir. Bir linke tıklayarak indirme işlemi yapabilir, farklı sitelere yönlenebilir, site içerisinde gezinebilirsiniz.

Dead Link : Ölü link demektir. Bozuk, çalışmayan linklere verilen isimdir.

Backlink : Ziyaretçiyi yönlendiren tıklanabilir bağlantılardır. Farklı bir sitede yönlenen bir bağlantıyla sizin sitenize link verildiğinde o siteden backlink almış sayılırsınız. Aynı site içerisinde sayfalar arasında verilen bağlantılar da backlink kabul edilir.

Inbound Link : Başka sitelerden alınan backlinklerdir. Arama motoru sıralamasında bu linklerin kullanımı oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir :   Web Sitesi Açarken 2 Kere Düşündüren 5 Kural

Outbound Link : Bir siteden diğer sitelere yapılan link çıkışları yani verilen backlinklerdir. Harici link diyebiliriz.

Pagerank : Etkisi minimuma düşürülmüş bir puan sistemidir. Google tarafından üretilen ve sitelerin kaliteli backlink verip vermediklerini anlamaya yarayan bir sistemdir. Günümüzde Google sıralamasını etkileyen bir unsur değildir.

Trustrank : Yahoo tarafından tanımlanmış spamla mücadele için kullanılan bir puan sistemidir. Güven puanı olarak tanımlanan bu puanlama için Google’ın ne şekilde bir değerlendirme kriteri oluşturduğu henüz açıklanmamıştır. Ancak Google’ın web sitelerinin sıralamasını belirlemektedir. Yüksek Trustrank puanına sahip sitelerden alınan backlinkler bir sitenin güven puanını yükseltmeye yardımcı olur.

Webmaster : Bir sitenin sahibi, kurucusu ve yöneticisidir.

Anchor Text : Tıklanabilen metinlerdir. Bunlar daha çok backlink alımında kullanılırlar.

Meta Tag : Site hakkında çeşitli bilgileri doğrudan arama motorlarına sunan, head etiketleri arasına koyulan etiketlerdir. Site açıklaması, anahtar kelimeleri, site dili, yazar bilgisi gibi birçok bilgi bu etiketlerle arama motorlarına sunulur. Hatalı kullanımı spama yol açar.

Tittle : Site başlığıdır. Sitenin ana başlığı olarak kullanıldığından çok önemlidir.

Description : Site ve sayfaların içerikleri hakkında bilgi veren meta tagdir. Description Meta Tag, en önemli etikettir. Arama sonuçlarında doğrudan görünür ve doğru kullanılması direkt olarak SEO’ya etki eder.

Keyword : Anahtar kelime demektir. Bir site için belirlenen anahtar kelime farklı yollarla belli edilir. Tittle, Description Meta Tag, alt etiketler,  Anchor Text ve site içeriğinde anahtar kelime kullanılmalıdır.

Keyword Density : Anahtar kelime yoğunluğu anlamına gelir. Site içerisinde belirli oranlarda anahtar kelimelerin geçirilmesiyle oluşur. Rekabete bağlı olarak farklı oranlarda kullanılır.

Tag : Genel olarak etiket anlamına gelir. Kullanıldığı yere göre farklı anlamlar taşır.

Heading Tags : Site içeriğinde kullanılan başlık etiketleridir. Konu başlığı ve konunun alt başlıklarına hiyerarşi kazandırmak için kullanılır. H1, H2, H3, H4 gibi ana başlık ve alt başlıklar hiyerarşik olarak kullanılır. Site içi SEO’nun önemli parametrelerinden biridir.

İlginizi Çekebilir :   Alexa Yükseltme Yolları

Alt Tag : Arama motorlarına görsellerin içerikleri hakkında bilgi vermek için kullanılır. Görsel aramalarda en iyi sonuçları elde etmek için Google görsellerde kullanılan alt etikete çok önem vermektedir.

Htaccess : .Htaccess bir dosyadır (hypertext access file). Sunucuda bazı ayarların ve uygulamaların yapılmasına imkan sağlayan özel dosyalardır. .Htaccess dosyası ile sitedeki sayfalara erişim, 404 sayfalarının tanımlanması , 301 yönlendirmeleri gibi ayarlar yapılabilmektedir.

Robots.txt :  Arama motorları için oluşturulan klavuz dosya görevini taşır. Arama motorlarının sitenizi indexleyip indexlememesi gerektiğini belirlersiniz. Ayrıca ne şekilde index almanız gerektiğini de belirtebilirsiniz.

İndex : Arama motorlarında listelenmeyi tanımlar. İlk defa arama sonuçlarında listelenmeye başladıysanız index aldınız demektir. Yeni sayfalarınız veya güncellemeleriniz düzenli olarak listeleniyorsa indexleniyorsunuz demektir. Arama sonuçlarında listelenen sayfa sayısı ise index sayısı olarak tanımlanır.

Noindex : İndexlenmeme durumunu anlatır. Meta etiket olarak kullanıldığında istenilen sayfanın, kategorinin veya etiketin indexlenmemesi sağlanabilir.

Canonical : Web sitelerde aynı içeriğin farklı sayfalarda barındığı durumlarda kopya içeriğin oluşmasını engelleyen bir etikettir. Örnek olarak ‘www.kalitelibacklink.com’ ve ‘www.kalitelibacklink.com/index.asp’ aynı içeriği sunar ancak URL farklılıkları vardır. Bu iki farklı URL, aynı içeriğe sahip olduğundan kopya içeriğin engellenmesi için ana sayfayı işaret eden tüm sayfalarda canonical url kullanılır.

Dofollow : Verdiğiniz backlinklerde referans olduğunuzu belirten etikettir. Arama motorları backlink verdiğiniz siteye referans olduğunuzu anlar.

Nofollow : Arama motorları backlink verdiğinizde bu etikete sahip olanlardan sizi sorumlu tutmazlar. Günümüzde noindex ile karıştırılır. Google sıralaması açısından dofollowdan hiçbir farkı yoktur.

Sitemap : Site haritası anlamına gelir. Siteye ait olan tüm sayfaların şematik olarak listelenmesini sağlar. Html ve xml olarak iki formatı bulunur. Site haritalarında arama motorlarını en çok hangi sayfaya önem vermesi gerektiği belirtilebilir.

Tekil Hit : Site ziyaretçilerinin sadece birbirinden farklı olanların sayısıdır. Aynı ziyaretçinin ikinci ziyaretinin dikkate alınmadığı hittir.

İlginizi Çekebilir :   SEO Nedir?

Çoğul Hit : Tüm ziyaretçilerin tekrarlayan ziyaretlerinin de sayıldığı hittir. Aynı ziyaretçinin birden fazla yapmış olduğu girişler de hite dahil edilir.

Anlık Hit : Ziyaretçi sayısının belirli bir andaki sayısıdır. Örneğin şuan sitenizde kaç ziyaretçinin olduğuna bakarsanız anlık hitinizi öğrenmiş olursunuz.

Bounce Rate : Hemen çıkma oranı anlamına gelir. Bir siteye giriş yapan ziyaretçinin siteden ne kadar süre sonra çıkış yaptığını gösteren bir orandır.

Google Bot : Spider olarak da geçer. Arama motoru botları siteleri ve sayfaları tek tek dolaşır. Google bot, örümcek adıyla tüm siteleri gezer ve aldığı verileri arama sonuçlarına yansıtır.

Spam : Arama motorlarını aldatmaya yönelik yapılan faaliyetlerdir. Zararlıdır. bilinçli veya bilinçsiz yapılması cezalara sebebiyet verir. Google, spam çalışmaların tekil kullanıcılar tarafından bildirilebilmesi için bir şikayet sayfasına sahiptir.

Filtre : Google ceza sistemidir. Google Bobm, Sandbox, kopya içerik, -900+ gibi çeşitleri vardır.

Google Bomb : Yüksek sıralamada bulunulan bir kelimede yapılan hatalardan dolayı uygulanan bir cezadır. Kelimenizde sıralamadan çıkarılmazsınız ancak gerilersiniz. Çok fazla link alımı veya site içerisinde spam derecesinde kullanılması bu cezaya sebep olabilir.

Google Sandbox : Girilmesi ve çıkılması zor, Google’ın oldukça katı filtre cezasıdır. Türk sitelerinde sık rastlanır. Aşırı backlink alınması ve black hat SEO yöntemleri bu cezaya sebeptir.

Deindex : Google, etik olmayan ve agresif davranışları fark ettiğinde en ağır cezası olan Deindex uygular. Bu filtre cezası en ağır olandır. Deindex cezası bir sitenin arama motorundan tamamen silinmesi demektir.

Hacklink : Web sitelerinin site sahibinin bilgisi ve izni olmadan hacklenmesi ve backlink alınmasıdır. Bu yöntemle alınan backlinklerle üst sıralama çıkmaya çalışanlar genellikle kısa süre sonra sıralamadan çıkarılırlar. Etik değildir.

Google Dance : Google dalgalanması olarak tanımlanır. Belirli aralıklarla Google algoritmalarındaki güncellemeler sonucu sitelerin sıralamalarında genel bir değişim söz konusu olabilir. Kısa süreli bu değişimlere Google dalgalanması denir.

SEO Terimleri Sık Kullanılanlar Sözlüğü
5 (100%) 1 vote

Bir önceki yazımız olan Rakip Site Analizi Nedir? Nasıl Yapılır? Rakipleri Geçme İpuçları başlıklı içeriğimiz rakip site hakkında bilgiler verilmektedir.

About SEO

Check Also

2019 Güncel Sosyal İmleme Siteleri

2019 Güncel Sosyal İmleme Siteleri

İmleme siteleri 2017 yılı listemizle sizlere ücretsiz kaynakları sunuyoruz. Sosyal imleme sistemi yardımıyla sitenizi daha popüler ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir