SEO Blog, SEO Dersleri

SEO Nedir Nasıl Yapılır? 2019

Web sitesi olan ya da makale yazarlığı yapan kişilerin sık sık duyduğu bir kelime. SEO. Peki SEO nedir, SEO kuralları nelerdir, ne gibi faydaları vardır ve bu süreçte neler yapılması gerekir? Yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda, bu konuda bilmediğiniz bilgi kalmayacak. O zaman hadi başlayalım.

seo nedir nasil yapilir

SEO nedir?

Teknoloji her geçen gün geliştiği için, web siteleri profesyonel hale getirmek bir o kadar zorlaşmıştır. Web sitelerinin ve arama motorlarının bu kadar gelişmemiş olduğu dönemlerde, sadece iyi içerikler yayınlayarak ilk sıralara çıkmanız mümkündü. Herhangi bir teknik çalışma yapmanıza gerek yoktu. En önemlisi rekabet ortamı yoktu, sistem yeni yeni gelişiyordu. Oysa şu an durum çok farklı!

Ne kadar iyi ve profesyonel olunsa da rekabet ortamı nedeniyle, daha da iyisi istenmektedir. İçerik iyi olsa da, ilk sıralarda yer edinmek için bir çok teknik çalışma yapılması gerekiyor. Bu nedenle bir çok site, iyi olmasına rağmen ilk sıralara çıkmayı hayal olarak görmektedir. Bu hayalin gerçeğe dömüşmesi için ise SEO kurallarına hakim olmanız gerekmektedir. Peki SEO nedir, ne işe yarar?

SEO açılımı Search Engine Optimization olarak karşımıza çıkıyor. SEO nedir dediğimizde Türkçesi ‘’arama motoru optimizasyonu’’ olarak biliniyor. Kısaca, arama motorları üzerinde, ilk sayfada yer almak ve ilk sıralara yükselmek için yapılan teknik çalışmalar denebilir.

Bu teknik çalışmalar, arama motorlarında sizi oldukça iyi bir yere getirebilir. SEO, organik olarak, herhangi bir hile kullanmadan arama motorlarının tamamında ilk sayfada görüntülenmeyi sağlar. Kısacası içeriğinizin bütünleyicisi denebilir. Kaliteli bir içerik, profesyonel bir çalışmayla hak ettiği konuma ulaşabilir.

SEO, bir sitenin arama motorlarında daha kolay bulunabilir olması sağlanarak doğal yollarla popüler hale getirilmesi için yapılan çalışmalardır. Herhangi bir sitenin daha fazla internet kullanıcısına ulaştırılabilmesi için faydalı içerikler barındırması yani ziyaretçilerinin işine yaraması gerekir. Bunu arama motorlarına uyumlu olarak sağlayan kişiler SEO danışmanlarıdır.

Faydalı site kavramı, tamamen kullanıcı odaklı bir yaklaşımdır. Boş ve gereksiz içeriklere sahip bir sitede aradığınız herhangi bir bilgiyi bulmanız oldukça vaktinizi alır. Google, kullanıcılarına aradıkları bilgiyi en kısa sürede sunmayı hedefliyor. Bu sebeple bir bilgiyi kısa sürede ziyaretçiye buldurabilen siteler Google gözünde faydalı sitelerdir. İşte SEO paketleri çalışmalarımız da tam olarak bu yöndedir. Sitenizi hem içerik olarak iyileştiriyor, arama motorlarına uyumlu hale getiriyoruz; hem de site dışında backlink paketleri ile kaliteli backlinkler alarak tanıtımlarınızı yapıyor, sosyal medya pazarlamasıyla daha çok insanın sitenize erişebilmesini sağlıyoruz.

SEO Ne İşe Yarar?

SEO, doğal yollarla popülerlik kazandırır. SEO ile arama motorlarındaki sıralamanız yükseldiğinden dolayı kullanıcılar sitenizi daha kolay bulabilirler. Tıklanma sayısı tamamen arama motorları üzerinden doğal bir şekilde gerçekleştiğinde popülerliğin ilk adımları atılmış ve meyvesi alınmaya başlanmış olur. SEO’nun amacı sitenizi organik bir şekilde arama motorlarında üst sıralara yükseltmektir.

SEO Neden Gereklidir?

Google’da herhangi bir kelime aratıldığında reklam vererek 1. sırada listelenebilirsiniz. Ancak uzun süreli olarak bunu sağlamak oldukça maliyetli olacaktır. Oysa ki SEO tek başına sizi üst sıralarda tutmayı başarabilir. Reklam ücreti vermeden Google gibi arama motorlarında üst sıralarda kalıcı olarak sitenizi görmek istiyorsanız SEO, tam olarak aradığınız şeydir. Google’da üst sıralarda listelendiğinizde reklamın en iyisini yapmış olursunuz.

İlginizi Çekebilir :   Sandbox Hakkında Her Şey

SEO Nasıl Yapılır?

Bir sitenin ziyaretçileriyle arasındaki etkileşim, ziyaretçi sayısının düzenli olarak artmasından, site içerisinde geçirilen vakit ve yayınların paylaşım sayısından, yeni ziyaretçi ve geri dönen ziyaretçilerin oranından anlaşılmaktadır. Bunlara göre Google sitenin ne kadar popüler olduğuyla ilgili fikir edinir. Bir site ne kadar popülerse, o kadar üst sıralarda olmaya layıktır.

SEO paketi çalışmalarının arama sonuçlarına yansıması için Google’ın site yükseltme kriterlerinin sağlanması gerekir. Google bir siteyi 200’den fazla şekilde inceler ve filtreler. Sıralamada kalite kriterleri sağlandıkça sitenin de kalitesi artar. Bunlar arasında en değerli ve en önemli olanı ise doğallıktır.

Yapılacak olan çalışmalardan sonra nasıl ki Google siteyi doğal bir şekilde daha üst sıralarda listeliyorsa, aynı şeyi kullanıcıdan da ister. SEO ve backlink tamamen doğal yapıda olmalıdır. Peki doğallıktan kastımız nedir?

SEO’da Doğallık Nasıl Sağlanır?

Doğal (organik) olmak, SEO’nun temel taşıdır. Google yükselmenin tek püf noktası vardır o da doğal yolla popüler olmaktır. Bu popülerliği sağlarken SEO paketi çalışmalarında herhangi bir yapaylık, agresif davranış tespit edildiğinde Google bunu fark eder ve çalışmalar ya dikkate alınmaz, ya da cezalandırılır. Olumsuz şekilde etkilenmemek için uzman bir SEO danışmanıyla çalışmalısınız. Çünkü yapılacak olan her şey arama sonuçlarına direkt olarak yansır.

İki farklı popüler olma çabası vardır. Bunlardan birincisi site sahibinin kendi yapmış olduğu çalışmalardır. İkincisi ise ziyaretçilerin doğal olarak yaptığı paylaşımlar sonucunda oluşan popülerliktir. Bunlar etik olanlardır. Şöyle düşünebilirsiniz;

Amatör bir şarkıcı ünlü olmak için kendi videolarını çekerek sosyal medyadan videoları yaymaya çalışır. Daha sonra bu kişinin performansını beğenen kullanıcılar kendi hesaplarında paylaşımlarını yaparak videonun popülerleşmesine destek olurlar. Zamanla izleme sayısı artan ve daha fazla platformda yayınlanmaya başlayan video amatör şarkıcının ünlenmesini sağlar. Bu tamamen doğal bir süreçtir. Ünlü, popüler olmak isteyen biri kendi tanıtımını yapabilir. Ayrıca bu kişiyi beğenen insanlar da tanıtımında ona destek olabilirler. Web siteler için de aynı durum geçerlidir. Google hem site sahibinin yapacağı hem de ziyaretçilerin yapacağı tanıtım ve popülerleşme çalışmalarını dikkate alır.

İlginizi Çekebilir :   Web Sitelerde Doğru Etiket (Tag) Kullanımı

Sitede bulunan yayınlar, içerikler farklı platformlarda paylaşıldıkça doğal bir popülerleşme meydana gelir. Forumlar, bloglar, sosyal medya hesapları, haber siteleri gibi yerlerde sıralama yükselmesi istenen site hakkında güvenilir referansların bulunması popülerliği arttırır.

SEO paketleri dahilinde yapılan çalışmalar da hem site sahibi yapıyormuş gibi, hem de ziyaretçiler kendiliğinden yapıyormuş gibi görünmelidir. Siteyi kullanan insanların SEO’ya katkı sağlaması çok önemlidir. Çünkü bu sayede Google bu sitenin gerçekten faydalı olduğu kanaatine varacaktır.

SEO konusunda daha fazla bilgiyi blogumuzdaki SEO Dersleri kategorisinde bulabilirsiniz.

Arama motorlarının geçmişi

 

seo nedir nasil yapilir

İlk arama motoru Archie

Arama motorları ilk çıktığı zamanlarda, internette arama özelliğine sahip değildi. Sadece bilgisayar içerisinde bulmak istediğiniz, dosyaları bulmanıza yardımcı oluyorlardı. İlk arama motoru Archie bir ilki başardı. Sadece tek bir dilde hizmet vermekteydi. Alt yapısı çok zayıftı. İhtiyaçları karşılayamaz durumdaydı. Yetersiz olsa da, ileride daha iyi sistemlerin temeli olacaktı. Bu nedenle iyi bir buluş olarak tarihe geçti. Daha bu zamanlar, internet ortamı bu teknolojiden oldukça uzaktı. Bu nedenle SEO nedir gibi konular gündemde bile değildi. Zaman içerisinde, küreselleşmeyle beraber bu konulara verilen önem artmaya başladı.

Altavista

Archie, tek bir dilde arama yapmaya imkan tanırken yeni bir arama motoru piyasaya sürüldü. Altavista adı ile kullanılmaya başlayan bu arama motoru, farklı özellikleri beraberinde getirdi. İlk olarak, bir çok dilde arama yapma imkanına sahipti. Bu da evrensel olarak kullanıma sunulabileceğinin işaretiydi. Aynı zamanda ilk çıkan arama motorunun aksine, internet üzerinden arama yapmaya imkan tanıyordu.

Yahoo! ve WebCrawler

Zaman içerişinde farklı girişimciler bu işe el attı. Yahoo! ve WebCrawler bu girişimler sonucu ortaya çıktı. Bu arama motorları, daha donanımlı hake getirildi. Arama önerileri sunma, internette araştırma yapma, url girerek arama yapma gibi hizmetleri vardı. İhtiyaçları gidermekteydi. Özellikle Yahoo! Geniş bant ağı sayesinde, döneminde öncü noktada olanlardandı.

seo nedir nasil yapilir

Google

Ardından bir çok arama motoru faaliyete geçti. Bunlardan bir tanesi Google! Bazıları yeterince başarılı olamadı. Özellikle Yahoo! Çok avantajlı bir konumdayken, bunu çok iyi kullanamadı ve Google arama motorunun gerisinde kaldı. Diğerleri sürekli gerilerken, Google ise gücüne güç kattı. Her geçen gün daha çok kitle tarafından kullanılmaya başladı. Aynı zamanda, internette arama ve url ekleme gibi bir çok donanıma da sahipti. Ve her geçen gün kendini geliştirmekteydi.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  En Sık Yapılan 15 İçerik Hatası

SEO nedir sorusunda, en çok faydalanacağımız arama motoru Google. Bu nedenle yazının devamında bahsedeceğimiz arama motoru Google olacak. Bu bilginin farkında olarak yazıyı okuyun.

Google’nin geçmişine bakacak olursak Stanford üniversitesinde okumakta olan iki öğrenci üretmiştir. Bu kadar ünleneceğini ve dünyaya yayılacağını onlar bile bilmiyordu. Çünkü daha önce bir çok kez deneme yapmalarına rağmen başarısız olmuşlardı. Sonunda şans yüzlerine güldü.

Google neden bu kadar ünlendi?

Arama motorları, belli bir algoritma hesabı yaparak sayfaları sıraya dizerler. Bu da sayfaların derecelendirilmesi anlamına gelir. Bu derecelendirme algoritması, Google üzerinde kullanıldığı için bu kadar popüler oldu. Bu algoritmanın adı ise PageRank (PR). Bunun özelliği, sayfaları belli özelliklere göre derecelendirmesi. Bu derecelendirmeyi 0-10 arasında sayısal olarak göstermesi.

SEO kuralları kapsamında, bu algoritma belli anlamlar içeriyor. Bu anlamlara göre, bu değer 0 ise sayfanız arama motorları gözünde değersiz. Ama 10 ise oldukça değerli bir konumda yer alıyor demektir. 10’a ne kadar yaklaşırsa, o kadar değerli olduğunu gösterir. 0’a yaklaştıkça da o kadar değersiz demektir.

PageRank kısaca sayfanızın ne kadar SEO uyumlu olduğunu gösteren bir sayısal değer. Bu değer eskiden çok basit kriterlerle belirlenebiliyordu. Bunlar:

 • Sayfanızda yayınlanan içeriklerin ne kadar özgün olduğu,
 • Sitenizin almış olduğu backlinklere,
 • Aynı zamanda bu sitelerin değerlerinin kaç olduğu.

Sadece bu basit kriterlere bakılarak, ilk sırada görünmesi mümkün oluyordu. Eskiden bu kadar basitken, teknolojinin gelişmesi ve rekabetin artmasıyla durum değiştir. Artık SEO nedir dediğimizde, bu kurallar kapsamında 200’den fazla ölçütten bahsedebiliriz. Bu nedenle web site sahipleri için SEO, indekslenme gibi kavramları öğrenme zorunlu hale gelmiştir.

Bu konuda açık ara önde olan ve reklam verme ağı en yüksek olan Google olduğu için ilk olarak onu inceleyelim. Bu arama motorunun mantığını anlamak, işin ilk kısmını öğrenmek demektir.

seo nedir nasil yapilir

Google’nin SEO kuralları gereği çalışma mantığı nasıldır?

SEO denilince akla ilk Google gelmektedir. Çünkü bu arama motoru, ilk sıralarda yer vereceği sayfalarda belli özellikler aramaktadır. Öncelikle bir kavrama değinmek istiyorum sıkça karşınıza çıkacak. Google botları. Bunu bilmeniz gerekiyor.

Google botları: Diğer adı Google örümcekleri olarak geçmektedir. Sitenizi taramakla ve bu tarama sonucu Google ana sayfasına yansıtmakla görevli olan sistemdir.

Adım adım nasıl bir çalışma sistemi olduğuna, birlikte göz atalım.

1)İki ihtimal olsun. Sayfanızda güncelleme yaptınız. Yeni bir yazı yayımladınız. Kısacası içerikte belli başlı değişiklik yaptınız.

2)Google örümcekleri (Google botları olarak da görebilirsiniz) faaliyete geçer. Düzenli olarak tüm web sitelerini tararlar. Böylece yeni içeriğiniz taranır. Ancak bu yeni yazıları tespit etmesi uzun sürebilir. Sayısız yazı vardır ve haliyle kısa sürede tespit etmesi için, bazı bildirimlere ihtiyaç duyar. Bunlar:

Google tarama esnasında, linklere üst düzeyde önem veriyor. Bu linkler sayfanızdaki yazıların hızlı bir şekilde taranmasına yardımcı olur. Örneğin başka bir site sayfasında sizin linkinizi paylaştı. Ya da başka bir yerde, forumda sizin yazınızın linki var.

Google, başka yerde link gördüğünde botlarını hemen yazınıza yönlendirir. Bu nedenle yazınızın tespiti için, bu linkler hayati önem taşır. Bu linkler farklı sitelerde görülmediyse yazınıza ulaşmaları oldukça zor olacaktır.

-Google botlarının yazınızı hızlı bir şekilde tespit edilmesi için olmazsa olmazlardan biri site haritalarıdır. Site haritaları sayesinde, içeriğiniz daha hızlı bir şekilde tespit edilip taranacaktır.

seo nedir nasil yapilir

-Robots.txt dosyasına baktığınızda, içeriğin taranma yöntemine yönelik bazı bilgiler görürsünüz. Bu bilgiler siz değişiklik yapmadığınız sürece otomatik yazılır. Ancak şunu unutmayın! Buraya eklediğiniz bilgi, engelleyici bir bilgi olursa örümcekler sitenizdeki yeni yazıları taramayacaktır. Bu nedenle buraya ekstra bir bilgi girmek istiyorsanız, iyi bir uzmandan bilgi almanızda fayda var.

-Bazı linkler NoFollow etiketi içermektedir. Bu etiket, Google’ye bir mesaj verir. Benim içeriği taranmasın şeklinde. Bu nedenle bu etiket nedeniyle, örümcekler bu içeriği es geçerek bakmaz. Web sitenize, linkler geldiğinde bu linklerde NoFollow özelliği varsa, yazınız taramaya alınmayacaktır. Bu nedenle dikkatli olun.

3)Sıra geldi kural ihlali olup olmadığına! SEO kuralları gereği, gizlilik ve güvenlik oldukça önemlidir. Google’nin yegane amacı kullanıcılarına güvenilir ve doğru bilgilerin olduğu bir platform sunmak.

Bu bilgilerin güvenliğini sağlarken, aynı zamanda psikolojik açıdan da güvende olmasını sağlar. Google politikaları ile uyuşmayan yazılar paylaştığınızda, incelenme sonucu sayfalarda paylaşılmayacaktır. Hatta daha ileriye giden bir ceza olursa, hesabınız engellenebilir. Bu nedenle hesabınızda paylaştığınız yazılara dikkat edin. ( Örneğin: Cinsel içerikli +18 paylaşımlar)

seo nedir nasil yapilir

4)Buraya kadar hiçbir sıkıntı yoksa gelelim domain ve sayfa değerlerine. Domain ve sayfa değerlerini inceledikten sonra, bir sıkıntı yoksa yazınızı indeksler. Bu indeksleme sonucunda yazınız ana sayfada görünür. Ancak kimin hangi sırada olacağını web sitenin kalitesi belirler. Bu kaliteyi de SEO kuralları konusunda hassasiyet gösteren hesaplar belirler. Bu nedenle SEO nedir ve bu maddelerle bağlantısı nedir iyi bilmek gerekiyor.

İndeksleme: Google aramalarında, yazıların Google ana sayfasında görünmesini sağlayan sistem.

5)Google sadece o içeriği kullanmakla yetinmez. Aram motorunda gösterirken, ona uygun bir çok eş anlamlı kelime de gösterir. Bu da diğer kelimeyi arayan kişilerinde, bu yazıyı görmesine olanak sağlar.

6)Aynı zamanda eski aramalarınıza uygun, daha farklı yazılarda ekrana çıkarabilir. Bu da demek oluyor ki, arama yapan kişilere aynı sonuçlar görünmüyor.

 

Artık Google çalışma prensibini detaylı bir şekilde öğrendiniz. Web siteniz var ve nasıl indekslendiği, hangi durumlarda indekslenmediği hakkında bilgi sahibi oldunuz. Bu ön bilgi sonucunda, artık SEO nedir ve kuralları nelerdir konusuna derin bir giriş yapabiliriz. Hadi o zaman buyurun.

seo nedir nasil yapilir

SEO kuralları

Bir web siteniz var. Hiç kimsede olmayan, yeterince özgün paylaşımlarınız var. Peki Google’nin gözüne girmek için sizce bu yeterli mi? Tabi ki de hayır! Sadece içeriğe bakılsa keşke. Siz çok kaliteli içerik yayınlarken, daha kalitesiz içeriğe sahip biri sizi geçebilir. Neden mi? çünkü SEO kuralların konusunda oldukça bilgi sahibi. Bu tekniklerin ne kadar önemli olduğunu görmüş bulunuyoruz.

SEO nasıl yapılır?

SEO yapabilmek için, önce zeminin sağlam olması gerekir. Bunun için birkaç aşamanın tamamlanmış olması önemlidir. Bunlar:

seo nedir nasil yapilir

 • Arama botları için bir çok açıdan uygun olma

SEO kurallarının ilk aşaması arama motorlarına uygun olma. Bu yazıların daha kolay bir şekilde taranmasına, indekslenmesine yardımcı olur. Bu kısım oldukça önemlidir. Uygunluk için yapılması gerekenler:

-Kod yapısı, indeksleme için olmazsa olmazdır. Temelin sağlam olmasından kasıt budur. Bunun için öncelikli olarak WordPress kullanmanız öneriliyor. İkinci olarak da Magento.

-Son yıllarda Google en çok hıza önem vermeye başladı. Tüm özellikleriniz tam olsa bile site açılış hızınız yavaşsa, diğerlerinin hiçbir önemi kalmıyor. Eskiden sadece masa üstü web site hızını ölçüt kabul ediyordu. Şimdilerde ise hem masa üstü hem de mobil uygulamanın hızlı bir şekilde açılması gerekiyor. Sayfa hızınızı Page Speed gibi uygulamalar aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

-Robots.txt dosyasının önemli olduğunu söylemiştik. Bilmeden buraya yanlış bir bilgi eklemeyin. Yanlışlıkla indekslenmesini engelleyebilirsiniz.

 

seo nedir nasil yapilir

Site haritası çok önemli. Doğru bir site haritası oluşturun. Sonrasında bunu Search Console’a bildirin. Google Console’ye girip sırasıyla tarama, site haritaları, site haritası ekle dediğinizde işlemi kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Buraya bildirdiğiniz zaman, site haritanız incelemeye alınacaktır. Kabul edilirse, indekslerinizi de kolay bir şekilde görebileceksiniz. (Site haritası WordPress, Blogger hepsinde farklı olmaktadır. Bununla ilgili Google açıklama yapmıştır.)

seo nedir nasil yapilir

-Tema tasarımında mobil uygulamayı es geçmeyin. İnsanların rahatça kullanabileceği bir tema olsun. Artık mobil uygulama daha çok kullanıldığı için, üst derecede önem görmekte.

Bu kısım Google için teknik bölüm. Bunu bir inşaatın temeli olarak görebilirsiniz. Temeli sağlam bir şekilde yaptık. Sıra geldi binayı yapmaya ve süslemeye.

SEO çalışmaları neler?

Site içi çalışmalar

Site içerisinde hangi çalışmaları yapmanız durumunda, SEO uyumlu bir site elde edebilirsiniz onu inceleyeceğiz. Site içi yapılması gereken çalışmalar:

 • Özgün içerik

Her zaman bahsedilen özellik, özgün içerik. Google sizin yazınızı neden ilk sıralara yükseltsin? Bunun için belli başlı özelliklerinizin olması lazım. İnsanlara yararınızın olduğunu hissettiğinde, yazılarınız daha iyi yerlerde olacaktır. Bu nedenle, hem içerik olarak kaliteli hem de özgün içerik oluşturmaya özen gösterin. Başka siteden aldığınız kopya bir içerik, sitenize zarar verir ve yazınız indekslenmez.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Rakip Site Analizi Nedir? Nasıl Yapılır? Rakipleri Geçme İpuçları

 

 • En çok aranan kelimeler

En çok aranan kelimeleri kullanarak, daha çok görüntülenen yazılar üretebilirsiniz. Bu kelimelere yazı içinde belli bir oranda yer verdiğinizde oldukça faydalı olacaktır. En çok aranan, popüler kelimelere ulaşmak için Google Trends, anahtar kelime bulma aracı gibi farklı uygulamalar tercih edebilirsiniz.

seo nedir nasil yapilir

 • Başlık ve açıklamalar

Başlık en önemli kısımdır. Ana anahtar kelimenizi belirledikten sonra, bu anahtar kelimeyi belli yerlerde geçirmeniz gerekli. Ek almamış haliyle hem başlıkta, hem de yazınızın ilk paragrafında ana anahtar kelimeye yer vermeniz gerekmektedir.

Aynı şekilde, yazınızın alt kısmında bulunan meta açıklamalar bölümüne, yazınızın özünü yazın. Okuyucuya verilmek istenen mesajı belirtin. Ana anahtar kelime aynı şekilde, burada da geçsin. Burası oldukça önemli, dikkat!

Alt başlıklar da bir o kadar önemlidir. Ana anahtar kelimeyi en azından bir alt başlıkta geçirin. Bu oldukça önemlidir. Ve alt başlığı sık kullanmaya dikkat edin. Başlıklar genelden özele olsun. Yani önce genel olarak bahsedin, sonra detaya inin. (SEO nedir, SEO kuralları nelerdir, yazı içi SEO kuralları gibi)

 • Site içi farklı sayfalara link gönderme

Yazının içerisinde, önceden yazdığınız bir yazıya madde olarak değindiniz. O maddeye link vererek, önceden yazdığınız yazıya ulaştırabilirsiniz. Bu şekilde, diğer yazılarınızın da daha fazla görüntüleme almasına yardımcı olursunuz. Hem de ziyaretçiler, daha doyurucu bilgilere ulaşmış olur.

Aynı zamanda link gönderilen sayfaların görüntüleme sayısı artacağı için, Google ana sayfada üst sıralara çıkma ihtimali de yükselmiş olacaktır.

 • Görseller

SEO nedir ve kuralları nelerdir dediğimizde bir çok bilgiye değindik. Ziyaretçileri memnun etmek adına, sitedeki görseller oldukça önem taşımaktadır. Sitede yayınlayacağınız görselleri hazırlarken, internetten indirdiğiniz ismiyle kalmasın. Yeniden başlığınıza uygun olarak isimlendirin. Bu şekilde aramalarda, görseller bölümünde fotoğraflar çıkacaktır. Bu da doğal olarak görüntüleme sayınızı arttıracaktır.

Site dışı çalışmalar

SEO  nedir dendiğinde site içi çalışmaların yanında, site dışı çalışmalar da yapılmaktadır. SEO’ya faydası konusunda site içi çalışmalar oldukça önemlidir. Bunun yanında site dışı çalışmalar da önemlidir. Yapmanız gereken site dışı çalışmalar:

seo nedir nasil yapilir

 • Backlink

Bu kavramla ilk kez karşılaşıyor olabilirsiniz. İlk olarak kavramın tanımıyla başlayalım. Backlink nedir? Bunu bir örnek üzerinden açıklamak daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Bu şekilde zihninizde daha kolay somutlaştırabilirsiniz.

Örneğin kıyafet sektörü üzerine bir web site sahibisiniz. Sezonun yeni trendleri hakkında yazı paylaştınız. Bu yazı içerisinde bir etek modelinden bahsettiniz. Bu model güvendiğiniz bir sitede var. O sitenin linkini ekleyerek buradan çeşitlere göz atabilirsiniz diyorsunuz. Buna genel haliyle Backlink sistemi diyoruz.

Bu sistem doğru bir şekilde kullanıldığında oldukça faydalıdır. Googşe arama motorlarında ilk sıralara yükselttikleri yazılarda buna da bakarlar. Kaç backlink verilmiş diye. Bir çok site, o etek sitesinin linkini yazısında paylaşmışsa bu büyük avantajdır. Etek sitesi için daha çok görüntüleme, daha çok üst sıralarda yer almak anlamına gelir.

Backlink zararları var mı?

Gelelim bu sistemin zararlarına. SEO kuralları kapsamında, çok önemli olsa da büyük zararlar doğurabilir. Güvenilmez sitelerle irtibata geçtiniz. Hesap hakkında hiçbir fikriniz yok. Bu tür sitelerden Backlink alırsanız, hüsrana uğrayabilirsiniz. Bir gün uyanıp sitenizi açtığınızda, arama motorlarında sitenize dair hiçbir veri kalmamış olabilir. Kısacası siteniz banlanmıştır. Yarardan çok büyük zarara uğratmıştır.

Backlink nasıl faydalı olur?

Backlink sistemi doğru bir şekilde kullanıldığında, SEO uyumlu web site için oldukça önemlidir. Ancak Google her zaman doğallığa baktığı için bunda da doğallık istiyor. Backlink alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

– Öncelikle linkinizin paylaşılacağı site, oldukça popüler olmalı. En azından sizin sitenizden biraz da olsa üst seviyede bir site olmalı. O sitenin editörüyle iletişime geçip, güven sağlamanız lazım. Linkinizi paylaşabilecek seviyeye gelirse, bu sizin için büyük bir artı.

– Backlink satın alma işlemi oldukça sık uygulanıyor. Burada da dikkate etmeniz gereken noktalar var. Normalde hiç Backlink almazken, bir anda 15 tane alırsanız bunu Google farkeder. Anormal bir durum olduğunu anlar. Siteniz tehlikeye girer. Eğer satın alma gibi bir düşünceniz varsa, ilk olarak güvenilirliğe önem verin. Sonrasında da sayıyı çok abartmayın ki, abartılı bir durum olarak algılanmasın. Doğal dursun.

seo nedir nasil yapilir

 • Ziyaretçi memnuniyeti

Site dışı çalışmalarda ziyaretçi memnuniyeti çoğu zaman göz ardı edilir. Sadece teknik yapılara ağırlık verilir. Oysa ki o sitenin temel amacı, ziyaretçilerin istediği bilgiyi alabilmelerini sağlamaktır. Bu hataya düşmeyin. Okuyucuların gözünü yormayacak görüntüler, açıklayıcı görseller, alt başlıkların bol olduğu yazılar… Bunlar okuyucunun sayfada kalma süresini arttıracaktır. Bu da SEO kuralları gereği oldukça avantajlı bir durumdur. Tüm teknik çalışmaları yapsanız da, SEO uyumlu olmayan yazılar kullanıcı odaklı olmayacaktır.

 

Site tanıtımı

Web siteniz var ve yukarıda yazılanları uyguladınız. SEO nedir sorusuna aldığınız cevaplar kapsamında, tüm maddeleri adım adım uyguladınız.

Sıra geldi sitenizi insanlara duyurmaya. Tanıtım bu işin süsü. İnsanların sizden haberdar olması için önemli bir kısım. Özellikle çoğu web site, reklam amaçlı kurulmaktadır. Bu nedenle reklam almak ya da e-ticaret sitenizi güçlendirmek için tanıtım şart. Bu şekilde insanlar sizden haberdar olur ev size güvenir. Bazı yöntemler kullanmadan bu sektörde tutunmanız oldukça zor. Kullanabileceğiniz tanıtım araçları:

seo nedir nasil yapilir

 • Google AdWords Reklamları

Bu reklamlar oldukça önemlidir. Bazen Google arama motorunda, arama yaptığınızda, en üstteki sitenin  yanında reklam yazısını görürsünüz. Bu o sitenin Google AdWords reklamlarını kullandığını gösterir. Bu reklam türü, kendilerine ait olduğu için oldukça avantajlıdır. Ve sürekli ilk sıralarda çıkacağınız için insanlar sizin sitenize aşina olacaktır.

Reklamların belli bir maaliyeti olmaktadır. Google reklamları da aynı şekilde biraz masraflı olabilir. İyi bir tanıtım için bunu gözden çıkarmanız gerekmektedir. Unutmayın, sıfırdan başlayıp popüler olmak kolay değil.

 • Facebook Reklamları

Yukarıdaki reklam türü kadar pahalıdır. Facebook ekranında reklamlarınız sergilenir. Belli bir bütçeyi buna ayırmanız gerekmektedir.

 • Twitter ve Linkedin

Diğerlerine göre çok pahalı bir reklam verme yöntemidir. Bunu kullanmak için, iyi bir bütçeye sahip olmak gerekiyor.

 • Satış ortaklığı

Bunun için çalıştığınız kişiye, kazançtan belli bir pay vermeniz gerekiyor. O aranızdaki anlaşmaya bağlı olarak değişebilir. Diğer yöntemlere göre daha uygun fiyatlıdır.

seo nedir nasil yapilir

 • Offline reklamlar

Dergi ya da televizyon gibi büyük kanallara reklam verme yöntemidir. Bu oldukça pahalıdır ve geri dönüşü oldukça azdır.

 

Görüldüğü üzere bir çok tanıtım yöntemi var. Ve en uygun olanında bile yüksek maliyetler ödemek zorunda kalacaksınız. Oysa SEO uzmanları ile işbirliği yaparak, reklamdan çok daha uygun bir bütçeyle ilk sıralara çıkmayı başarabilirsiniz. İlk sıraya çıkmak demek, doğal olarak popülerliği artması demektir. Bu süreçte size web sitenizi şekillendirecek bir uzman oldukça gereklidir. Tek başınıza bu zorlu süreçte başarmanız zor olacağı için, bir SEO uzmanıyla çalışmanızda fayda var.

Sonuç

Yazıda bu aşamaya kadar geldiyseniz epey bilgi birikimi oluştu demektir. SEO nedir, neler yapılması gerekir gibi tüm başlıklara değindik.

Yazımız umarım, sorularınıza cevap olmuştur.

 

SEO: Search Engine Optimization

SEO, Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe, Arama Motoru Optimizasyonu (AMO) anlamına gelmektedir. Yani arama motorlarının web siteleri tarayabilmeleri, tanıyabilmeleri ve faydalılık oranını ölçebilmeleri için yapılan düzenlemelerdir.

Arama motorlarına yönelik olarak yapılan tüm çalışmalar SEO kapsamına girmektedir. Site içi SEO ve site dışı SEOolmak üzere iki farklı türü bulunur. Bu iki tür, tamamen arama motorlarına karşı iyileştirme ve geliştirmelere yönelik çalışmaları içermektedir.

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak istiyorsanız bilmeniz gereken en temel şey SEO’dur. Google’da üst sıralara çıkmanın bir sırrı yoktur. Google, bir sitede bulmak istediği SEO kriterlerini açıkça ilan etmektedir. Gizli bir SEO tekniği ile birinci sayfaya gelmek, tamamen hayal ürünüdür. SEO hakkında her şey bellidir ve kurallar tektir. Doğal olmak…

SEO’nun tek amacı vardır. Bir siteyi arama motorlarına uyumlu hale getirerek daha üst sıralara çıkarmak… Bu amaç doğrultusunda bir takım çalışmalar yürütülür. Bunlar da site içi ve site dışı SEO kapsamına girer. Bunları ayrıntılı olarak ilerleyen blog yayınlarımızda açıklayacağız. SEO amacına ulaştığında, sitede bulunan hizmetler, satışlar veya bilgiler daha fazla insana ulaştırılmış olur. Çünkü arama motorunda üst sıralara çıkmak demek, kullanıcıların bu siteye daha çok tıklaması anlamına gelmektedir. Yani SEO ile sitenizdeki hizmetleri çok daha fazla insana ulaştırabilirsiniz.

SEO, günümüzün en kârlı pazarlama tekniğidir. SEO ile kazanacaklarınız reklam vererek kazanacaklarınızdan çok daha etkili olacaktır.

 

 

 

SEO Nedir Nasıl Yapılır? 2019
4.4 (88.89%) 9 votes

38 Yorum

 1. Seo web sitesinin can damarı diyebilirmiyiz? Evet kesinlikle diyebiliriz. Seo olmazsa web sitesi çıplak bir canlıya benzer. Gösterende, beğend,rende elbisedir. Siteyide seo gösterir tabii botlara, 😉

  Herkes yapabilirmi kesinlikle hayır ama herkesin taktiği web sitesine göre farklıdır.

  Bu arada bu konu çok mu uzun olmuş konu sahibi? :))

 2. Değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederiz , seo kavramı için en kaliteli makale denilebilir baba backlink ailesine başarılar diliyoruz.

 3. Öncelikle bu yararlı paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok faydalı bir paylaşım olmuş. Yazınızda aradığım bir çok sorunun cevabını buldum.

 4. Yazınızı çok beğendim. Yeni başlayan arkadaşlar için, SEO‘nun nasıl bir şey olduğunu oldukça iyi anlatmışsınız. Umarım birilerine faydası dokunur, bana dokundu 🙂

 5. Seo ile ilgili tüm herşeyi yazınızda buldum gerçekten özenilerek çok güzel yazılmış aklıma takılan tüm soruların cevabını aldım teşekkürler.

 6. çok güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. çok faydalı bir paylaşım olmuş. bababacklink.com sürekli takipteyiz, bu kaliteli paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz takipteyiz, başarılar diliyoruz

 7. Seo konusu biraz karışıktır, kimine göre öznel kimine göre nesneldir bana kalırsa bu yazıda karışıklığı ortadan kalkmış en ince detayına kadar tane tane anlatılmış. Teşekkürler bababacklink ailesi 🙂

 8. Genel olarak SEO‘nun ne olduğundan ve nasıl yapılabileceğinden daha iyi bahsedilemezdi herhalde. Tabi SEO bu kadar kolay olmuyor, her bir bağlığı derinlemesine araştırıp öğrenmek ve zamanla deneyimlemek lazım.

 9. seo bir sitenin olmazsa olmazıdır son zamanlarda google git gide bu işleri zorlaştırdı ve rekabet de oldukça arttı o nedenden dolayı hersiteye gereklidir

 10. Çok güzel bir şekilde anlatmışsınız sadece güzel değil uzun uzun detaylı bir şekilde Seo hakkında ne var ne yok hersey bulunulabilir. Ayrıca ben bir şey bulamadım. Mobil Seo icin günümüzde artık hız önemli çünkü Google mobil siteler icin sitenin hızını daha çok istiyor. Ve bu da seonun yanı mobil seonun bir parçası. Kolay gelsin

 11. Seo hakkında baştan sona her şeyi en ince ayrıntısına kadar sunan muhteşem detaylarla dolu bir makale olmuş tebrik ederim.

 12. Seo araştırması yapıyordum. 1 ay boyunca yüzlerce site dolaştım ve bir o kadar da makaleler okudum. Bu kadar detaylı anlatımı hiç birinde göremedim. Elinize, emeğinize sağlık!

 13. Seo hakkinda guzel bilgiler sunmussunu bu bilgilerle ilerleme kaydettim ve web siteme uygulamaya basladim bu konu yilin konusu olabilir guzel. Bu konuyu sosyal medya araciligiyla paylasacagim tesekkurler bababacklink

 14. Zamanında tepetaklak öğrendiğimiz seo’yu şimdi 1. sınıf kalite ile yazıldığını görünce baştan sona makalenin tümünü okudum ve elinize emeğinize sağlık.

 15. Merhabalar,

  SEO konusunda bir çok insanla çalıştım, tahmin edeceğiniz gibi bunların 80% konu hakkında yetersizdi. En güzel seo aslına bakarsanız öğrenerek kendi kendinize yapacağınız doğal seo diye düşünüyorum. Detaylı anlatımınız ve paylaşılan bilgiler için teşekkür ederim.

 16. güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederim. çok faydalı bir paylaşım olmuş. bababacklink.com sürekli takipteyim, bu kaliteli paylaşımlarınızın devamını bekliyorum takipteyim, başarılar diliyorum

 17. Seo konusunda bilmediğim pekçok konuyu sayenizde öğrendim 2019 da bakalım nasıl bir strateji izleyeceğiz. Özellikle yeni google güncellemelerinden korkar olduk artık.

 18. seonun değerini hepimiz biliyoruz. kelime bazlı çalışmalarda alan adı ya da diğer adı ile domain sıra yükseltme google yandex bing gibi arama motorlarında kullanıcılara doğrudan erişim konusunda değerlidir elinize sağlık detaylı bir yazı olmuş

 19. Yazınızı çok faydalı ve detaylı buldum. Seo ve seo nedir konusunda gerçekten akıllarda kalması gereken bir kaynak, özellikle sadece seo konusunda değil arama motorları geçmişi vs eklenmiş olması çok iyi ek bilgi oldu.

 20. İlk kez seo için bu kadar detaylı ve bana yardımcı olan bir makale ile karşılaşıyorum gerçekten içindeki bilgiler çok değerli teşekkürler. Sitem için yapacağım çalışmalarda ilk göz attacağım yer artık burası.

 21. Kendi siteme seo yapmak için arama motorunda tavsiyeler arıyordum. Ve sizin sitenize denk geldim. Eminim bu makale sayesinde arama motoru optimizasyonlarımı çok sağlam yapacağım.

 22. Uzun zamadır seo ile alakalı böyle detaylı bilgi görmemiştim. Seo ile ilgili bütün bilgileri tek bir konuda toplamışsınız. Konuda herkesin seo ile ilgili öğrenebileceği bilgiler olduğunu düşünüyorum. Emeğinize sağlık.

 23. Uzun zamandır takip ettiğim bir sitesiniz. Yaklaşık 5 yıldır bu sektörde olmama rağmen, hala bilmediğim ve tarafınızdan öğrendiğim çok şey var. Konuda yapmış olduğunuz örneklendirmeler sonucu Seo Nedir sorusuna net olarak cevap alabildim. Bir sonra ki yazınızı ne zaman paylaşacağınızı mail ile iletirseniz çok mutlu olurum. Sevgiler.

 24. SEO kalite standartlarını gösteren ve kullanıcıya kolay bir şekilde metini okutmayı taahhüt eden bir mantıktır. Haliyle siteniz ne kadar elverişliyse Google adaleti sizi buluyor. Çok güzel bir anlatım olmuş. Teşekkürler.

 25. Uzun zamandır SEO (Arama motoru optimizasyonu) hakkına bu kadar detaylı ve bilgilendirici bir makaleye denk gelmemiştim. Gerçekten seo nedir, nasıl yapılır sorularının cevabını bu makalede bulabildim.

 26. İşim gereği seo konusunda çok araştırma yaptım ama bu kadar net bilgi alabildiğim bir makaleyi daha yeni okudum.
  Kaliteli seo nedir içeriğiniz için teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.

 27. Yazınız için teşekkürler. Google’de ilk sıraya çıkmak için arama motorlarından tarihine, ne işe yaradıkları, algoritmalarına yani her türlü ihtiyacımız olan şeye değinmişsiniz.

 28. Değerli yazınız için çok teşekkürler benim için yol gösterici oldu sitemi Google da üst sıralara çıkarmak istiyordum ne gibi aşamaları uygulayacağım konusunda kafamda soru işaretleri mevcuttu yazınızla bunu gidermiş oldunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir