Home / SEO Blog / Rakip Site Analizi Nedir? Nasıl Yapılır? Rakipleri Geçme İpuçları

Rakip Site Analizi Nedir? Nasıl Yapılır? Rakipleri Geçme İpuçları

Rakip site analizi herhangi bir hizmet veya ürünü internet üzerinden tanıtırken, hedeflemiş olduğunuz anahtar kelimeleri kullanarak sıralamada sizden daha üst sıralarda görünen rakip sitelerin analiz edilmesidir. Profesyonelce yapılacak yerinde analizlerle, rakiplerinizin eksik yönlerini belirleyebilir, elde ettiğiniz sonuçlarla sitenizin optimize edilmesi sayesinde kendi alanınızda daha başarılı sıralamalar elde edebilirsiniz.

İnternet ortamında rekabet edebilecek güce ulaşmak ve rakipleri sürekli analiz etmek web sitelerinin sürekli yukarı doğru ivme kazanmasında önemli bir unsurdur. Aynı sektörde bulunan farklı bir firma ortak kullanılan anahtar kelimelerde sizden daha üst sıralamalarda çıkıyorsa faaliyetlerinizi ve site optimizasyonlarınızı yeniden gözden geçirmelisiniz.

Rakip Site Analizi Nedir?

Rakip site analizlerinde önemle üzerinde durulması gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar arasında öne çıkanlar,

 • Anahtar kelimeler
 • Geri bağlantılar
 • Sıralamalar

Anahtar kelime kullanımı, web sitelerine nitelikli trafik sağlayan ve doğru hedefler oluşturulmasına imkân sağlayan bir unsurdur. Sektörünüze yönelik anahtar kelimeleri tespit ettiğiniz zaman, organik aramalarda sizin önünüzde ve daha iyi konumda olan web sitelerini öğrenebilirsiniz. Bunu yapabilmenizi mümkün hale getirebilecek ücretli araçlar olduğu gibi, herhangi bir maddi gider gerektirmeyen araçlar da mevcuttur. Bu araçlar arasında yer alan Google Anahtar Kelime Planlayıcısı Türkçe arayüze sahip ve kullanılması oldukça kolay bir araçtır.

Google anahtar kelime planlayıcısına sektörünüzle ilgili ve sıralamalarda iyi bir yer almayı düşünerek belirlediğiniz kelimeleri yazın, kısa bir süre içerisinde verdiğiniz kelimelere benzer birçok anahtar kelime Google tarafından size sunulacaktır. Buradan elde edeceğiniz ve daha önce kullanmadığınız anahtar kelimeleri kullanmak suretiyle aranma hacmini genişletebilirsiniz. Elde ettiğiniz yeni kelimeler içerisinde haberdar olmadığınız ve sektörünüzü yakından ilgilendiren niş kelimelere sahip olma olasılığı oldukça yüksektir.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  SEO Nedir Nasıl Yapılır? 2019

Rakip Site Analizi Nasıl Yapılır?

Rakip site analizi aynı sektörde rekabet içerisinde bulunduğunuz ve sizden daha üst sıralarda olan web sitelerinin incelenmesidir. Öncelikle rakip sitelerin belirlenmesi ve hedefledikleri anahtar kelimelerden emin olunması gerekir. Rakip firma sitelerini ziyaret ettiğinizde başarılı oldukları uygulamaları not ederek çalışmanızı belli bir planda sürdürün.

 • Rakiplerinizin kullandıkları araçlar,
 • Web sayfalarında bulunan içeriklerin nasıl kullanıldığı,
 • Hangi sitelerden geri bağlantı aldıkları,
 • Hangi stratejileri kullanarak muhtemel müşterilerle kullanıcılarla bağlantı kurdukları

Rakip sitelerin analizleri sürecinde önemli bilgiler elde etmenize olanak sağlayacaktır.  SEO sektöründe önemli bir araç olarak görülen ve ücretsiz bir eklenti olan MozBar bu çalışmalarınız sırasında size önemli destekler sağlayacaktır. Mozbor ile hem kendi web sitenizin, hem de rakip web sitelerinin performansını ölçmek konusunda önemli bilgilere sahip olmanızı sağlar. Google arama sonuçlarında ve site içerisinde görünen eklenti, rakip sitedeki birçok veriyi görmenize olanak sağlayacaktır.

rakip site analizi nedir

Rakip Site Analizinin Sağladığı Avantajlar

Rakip site analizi öncelikler faaliyet gösterdiğiniz sektörü derinlemesine tanımanızı ve rakiplerinizin sunduğu birçok özelliği saf dışı bırakacak benzersiz özelliklerle donatılmış bir konumlandırma yapmanıza olanak sağlar. Yaptığınız analizlerde rakip sitelerin kullandığı ve daha önce farkında olmadığınız aramaların gerçekleştiğiniz görebilir, bağlantı süreçlerinde hangi anahtar kelimelere yöneldiğini tespit ederek benzer uygulamalar kullanabilirsiniz.

Rakip site analizlerinde sadece blog sayfaları bile incelenmek suretiyle hangi içeriklerle yüksek performans yakaladıkları hakkında bilgi sahibi olabilir, ürün satışına yönelik ikna yöntemleri hakkında fikir edinebilirsiniz. Böylece rakipleriniz hakkında bilmediğiniz tüm ayrıntıları öğrenerek karşı stratejiler oluşturma imkânına sahi olabilirsiniz. Rakip analizi sonrasında yapacağınız yeni optimizasyonlar, bulunduğunuz sektörle ilgili internet aramalarında rakiplerinizin önüne geçmenizi olanaklı kılarak, sitenizin performansına olumlu katkılar sağlayacaktır.

https://www.bababacklink.com/seo-blog/ kategorimizden çok daha fazla sonuca ulaşabilirsiniz. Semrush ile rekabet analizi yapmak sizin için en verimli olan olacaktır. Bu tool ücretli olduğu için çok yakında onun hakkında daha kapsamlı bir paylaşımımız gelecektir.

Rakip Site Analizi Nedir? Nasıl Yapılır? Rakipleri Geçme İpuçları
5 (100%) 1 vote

Bir önceki yazımız olan Google Search Console Nedir? Site Nasıl Eklenir? Sitemap Gönderme başlıklı içeriğimiz webmaster tools ayarları hakkında bilgiler verilmektedir.

About SEO

Check Also

2019 Güncel Sosyal İmleme Siteleri

2019 Güncel Sosyal İmleme Siteleri

İmleme siteleri 2017 yılı listemizle sizlere ücretsiz kaynakları sunuyoruz. Sosyal imleme sistemi yardımıyla sitenizi daha popüler ...

2 comments

 1. Nicolialia Pizzeria

  Rakip site analizi nasıl yapılır çok doğru ve kaliteli bilgiler verilmiş.

 2. uygunkredihesapla

  Bu değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir